A villamosnak mindig elsőbbsége van? - Lássuk az igazságot
Sokszor hallhatjuk azt a kijelentést, hogy a villamosnak mindig elsőbbsége van, de ennyire azért nem egyszerű a dolog. Az állítás korántsem igaz. Most megnézzük azokat a helyzeteket, ahol a villamosnak nincsen elsőbbsége.
Esetek, amikor a villamosnak kell elsőbbséget adnia más közlekedőknek
Villamos: olyan jármű, amely az úttestbe épített, vasúti pályaként meg nem jelölt sínpályán való közlekedésre szolgál.
Ahogy a KRESZ-ből is láthatjuk a villamos is egy jármű, így a KRESZ alapvető szabályai rá is vonatkoznak. Söpörjük le az asztalról azt a közkedvelt gondolatot, hogy a villamosnak mindig elsőbbsége van, és nézzük meg, hogy hol NINCS elsőbbsége a villamosnak.
A villamosnak elsőbbséget kell adnia:
- a közúti jelzőlámpa jelzései alapján
- ha Elsőbbségadás kötelező vagy STOP tábla van előtte
- a gyalogosoknak a gyalogos-átkelőhelyen
- a megkülönböztető jelzését használó járműnek
- ha kanyarodik, akkor az azonos irányból vagy szemből egyenesen továbbhaladók számára
Közúti lámpa jelzésénél
Bár a villamosforgalom irányítására általában kihelyeznek külön - fehér fénypontokat mutató - fényjelzőket, azonban ezek hiányában a villamosnak a forgalomirányító fényjelző készülék jelzése az irányadó, neki is meg kell állnia a pirosnál.
Elsőbbséget szabályozó táblák
Ha a villamosvezető a kereszteződéshez érkezve maga előtt STOP táblát (Állj! Elsőbbségadás kötelező táblát), vagy Elsőbbségadás kötelező táblát lát, akkor neki is figyelembe kell vennie a táblák jelzését és elsőbbséget kell adnia a keresztező úton érkező járműveknek.
Gyalogos-átkelőhely
A gyalogos-átkelőhelyen áthaladó gyalogosnak elsőbbsége van, még a villamossal szemben is. Ennek ellenére nem ajánlatos kiugrani a villamos elé gyalogosként.
Megkülönböztető jelzéseit használó járművek
A legfontosabb, hogy a sürgős segítséget nyújtó járművek hatékonyan tudjanak eljutni a céljukhoz. Amikor egy szirénázó mentő, tűzoltó vagy rendőrautó érkezik, a villamosnak is kötelessége segíteni a megkülönböztető jelzést használó jármű továbbhaladását. Ennek érdekében elsőbbséget kell biztosítania nekik az úton.
Kanyarodási szabály
A kanyarodási szabály vonatkozik a villamosra is. Tehát az azonos irányból vagy szemből érkező, egyenesen továbbhaladó járműveket el kell engednie a villamosnak. Erre sok KRESZ feladványban is láthatunk példát. Jegyezzük meg, hogy bár a jobbkéz-szabály nem vonatkozik a villamosra, de a kanyarodási szabály igen.
Egy korábbi cikkünkben átvettük már az összes villamosra vonatkozó szabályt, valamint arról is írtunk már, hogy milyen kivétel szabályok vonatkoznak a villamosra.
Teszteld a tudásod!
Hibátlan kitöltés esetén megjutalmazunk! Nyugi, többször újrakezdheted a tesztet!A villamosnak elsőbbsége van a körforgalmat keresztezve, a felsorolt többi esetben pedig nincs.
Gyakorolj tovább!
KRESZ vizsgára készülsz, vagy csak tesztelnéd a KRESZ tudásod?
Töltsd le a Mr. Kresz KRESZ TESZT alkalmazást, és kezdd el a gyakorlást még ma! Az alkalmazásban több mint 3000 kérdésből gyakorolhatsz. Használhatod az applikációban a vizsga módot, átismételhetsz kérdéscsoportokat, vagy szórakozhatsz tanulás közben KRESZ játékainkkal.
Most megtudhattad, hogy a villamosnak bizony nincs mindig elsőbbsége. Ha további kérdésed van, keress minket az élő chaten a Mr. Kresz hivatalos weboldalán.
Gyakori kérdések
1. A villamosnak mindig elsőbbsége van?
Nem, nincs mindig elsőbbsége a villamosnak. Sokszor éppen a villamosnak kell elsőbbséget adnia másoknak. Például a kanyarodási szabály szerint, vagy a gyalogosnak a gyalogos-átkelőhelyen.
2. A villamosra érvényesek az elsőbbséget szabályozó jelzőtáblák jelzései?
Igen! A villamos is jármű, így vonatkozik rá az elsőbbséget szabályozó táblák jelzése. Ha például elsőbbségadás kötelező táblát helyeztek el előtte, akkor elsőbbséget kell adnia a keresztező út forgalmának.
3. A zebrán elsőbbsége van a gyalogosnak a villamossal szemben?
Igen! A gyalogos a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen még a villamossal szemben is elsőbbséget élvez.