Elsőbbségadás kötelező tábla - Minden amit tudnod kell
A közlekedésben az elsőbbségi szabályok határozzák meg azt, hogy mikor két vagy több közlekedő keresztezi egymás útját, milyen sorrendben haladhatnak tovább. Az elsőbbségi szabályok meghatározásával a közlekedés biztonságos, rugalmas és gyors lesz. Ezen szabályok jelzésére az egyik leggyakrabban használt tábla az Elsőbbségadás kötelező tábla, vagy ahogy sokan hívják, elsőbbségadás tábla. Cikkünkben összefoglaljuk az elsőbbséget szabályozó táblákhoz kapcsolódó fontos KRESZ szabályokat és tudnivalókat, fókuszban az Elsőbbségadás kötelező táblával.
Hogyan ismerhető fel az Elsőbbségadás kötelező tábla?
Az elsőbbséget szabályozó tábláknak egyedi formájuk van, így hátulról is egyszerűen felismerhetőek. Az Elsőbbségadás kötelező táblának fejjel lefelé fordított háromszög alakja van, amely alapján könnyedén megkülönböztethető a többi táblától. Belül fehér színű, a külső részén élénk piros sáv keretezi. Sokan a kinézete alapján mackósajt táblaként is emlegetik. Elsőbbségadás kötelező táblákkal gyakran találkozhatunk közlekedésünk során kereszteződésekben, körforgalomban, parkolóból történő kihajtáskor.
Az Elsőbbségadás kötelező jelzőtábla mellett az útburkolaton keresztirányú szaggatott vagy folytonos vonal jelezheti azt a helyet, ahol meg kell állni, ha az elsőbbségadás megadása miatt az szükséges. (Állj! Elsőbbségadás kötelező tábla esetén azonban minden esetben meg kell állni!) A vonal előtt egy háromszög alakú útburkolati jel hívhatja fel a figyelmet az elsőbbségadási kötelezettségre.
Az elsőbbségadás kötelező tábla jelentése
A KRESZ jogszabályban az alábbi sorokat olvashatjuk az Elsőbbségadás kötelező táblával kapcsolatban:
12. § a) * „Elsőbbségadás kötelező” ; a tábla azt jelzi, hogy az útkereszteződésben elsőbbséget kell adni a keresztező (betorkolló) úton
28. § (2) A másik jármű érkezési irányától függetlenül elsőbbséget kell adni az útkereszteződésben b) az olyan útról érkező járművel, amelyen az útkereszteződés előtt „Elsőbbségadás kötelező” vagy „Állj! Elsőbbségadás kötelező” jelzőtábla van, a keresztező – illetőleg a kiegészítő táblán vastag vonallal jelzett – útról érkező jármű részére;
Ezek alapján láthatjuk, hogy az Elsőbbségadás kötelező tábla jelentése, hogy a kereszteződésben elsőbbséget kell adni a keresztező forgalom számára. De pontosan mit jelent a KRESZ szerint az elsőbbség? A jogszabályban a közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak részben kapjuk meg a választ:
Elsőbbség: továbbhaladási jog a közlekedés más résztvevőjével szemben. Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására. Azt a gyalogost, akinek elsőbbsége van, az elsőbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában.
Az elsőbbségadással kapcsolatban fontos tudni, hogy a KRESZ leírja, hogy az útkereszteződést úgy kell megközelíteni, hogy az elsőbbségadási kötelezettségnek eleget tudj tenni. Erre is minden esetben figyelni kell.
28. § (3) Útkereszteződést járművel csak olyan sebességgel szabad megközelíteni, hogy a vezető eleget tehessen elsőbbségadási kötelezettségének és e tekintetben másokat a jármű sebességével ne tévesszen meg.
Elsőbbségadás kötelező tábla kiegészítő táblái
Az Elsőbbségadás kötelező táblának többféle kiegészítő táblája van, amelyek jelentését érdemes jól ismerni, hiszen rengeteg plusz információt hordoznak.
Kerékpáros kiegészítő tábla
A kiegészítő tábla jelzi, hogy az úttesten a kerékpár-közlekedés céljára útburkolati jellel jelölt részén áthaladó kerékpáros részére is elsőbbséget kell adni.
Útkereszteződés alaprajzi vázlatát feltüntető kiegészítő tábla
A kiegészítő tábla jelzi az útkereszteződés alaprajzi vázlatát, amelyen vastag vonallal jelölik azt az utat, amelyen közlekedőknek elsőbbsége van a kereszteződésben.
Távolságot feltüntető előjelző tábla
A kiegészítő tábla jelzi, hogy a kiegészítő táblán méterben megadott távolságra Elsőbbségadás kötelező tábla várható.
Távolságot és STOP feliratot feltüntető előjelző tábla
A kiegészítő tábla jelzi, hogy a kiegészítő táblán méterben megadott távolságra Állj! Elsőbbségadás kötelező, tehát STOP tábla várható.
Egyéb elsőbbséget szabályozó táblák
Az Elsőbbségadás kötelező tábla mellett találkozhatunk még más elsőbbséget szabályozó táblákkal is.
Állj! Elsőbbségadás kötelező
A másik tábla, amely kereszteződésben szabályozza az elsőbbséget az az Állj! Elsőbbségadás kötelező, vagy STOP tábla, amely annyiban tér el az Elsőbbségadás kötelező táblától, hogy a kereszteződésbe való behaladás előtt még teljesen meg kell állítani a járművet, és ezután elsőbbséget adni. Arról, hogy pontosan hol kell megállnia STOP táblánál már írtunk egy korábbi cikkünkben.
Vannak azonban két olyan elsőbbséget szabályozó táblák, amelyek az útszűkületben, olyan helyen, ahol belátható szakaszon egy forgalmi sávra szűkül az út, határozzák meg az elsőbbségi viszonyt.
A szembejövő forgalom elsőbbsége
A tábla azt jelzi, hogy útszűkületben elsőbbséget kell adni a szembejövő forgalom számára.
Elsőbbség a szembejövő forgalommal szemben
A tábla azt jelzi, hogy útszűkületben a járműnek elsőbbsége van a szembejövő forgalommal szemben.
Teszteld a tudásod!
Hibátlan kitöltés esetén megjutalmazunk! Nyugi, többször újrakezdheted a tesztet!A kiegészítő tábla jelzi, hogy a kiegészítő táblán méterben megadott távolságra Állj! Elsőbbségadás kötelező, tehát STOP tábla várható.
Gyakorolj a KRESZ vizsgádra otthonról!
KRESZ vizsgára készülsz, vagy csak tesztelnéd a KRESZ tudásod?
Töltsd le a Mr. Kresz KRESZ TESZT alkalmazást, és kezdd el a gyakorlást még ma! Az alkalmazásban több mint 3000 kérdésből gyakorolhatsz. Használhatod az applikációban a vizsga módot, átismételhetsz kérdéscsoportokat, vagy szórakozhatsz tanulás közben KRESZ játékainkkal.
Gyakori kérdések
1. A villamosra is vonatkozik az Elsőbbségadás kötelező tábla?
Igen, a KRESZ szerint a villamosra is vonatkozik, bár a gyakorlatban nem gyakran alakítanak ki ilyen szituációkat.
2. A STOP tábla “erősebb” mint az Elsőbbségadás kötelező tábla egy kereszteződésben?
Nem. A STOP tábla és az Elsőbbségadás kötelező tábla “egyenrangúnak” mondható. Ha két autó érkezik a kereszteződéshez ilyen táblák mellett, akkor nem a STOP tábla lesz az “erősebb”, hanem a jobbkéz-szabályt vagy a kanyarodási szabályt kell alkalmazni.