Jogosítvány kategóriák - Melyikkel milyen járműt vezethetsz?

Nem tudod pontosan, melyik járműhöz milyen jogosítvány kell? Cikkünkben érthetően és részletesen bemutatjuk az egyes jogosítvány kategóriákat, hogy könnyedén eligazodj, legyen szó motorról, utánfutóról vagy kisbuszról.

Motoros jogosítvány kategóriák
A motoros jogosítvány kategóriák között többféle lehetőség közül választhatsz, attól függően, hogy milyen teljesítményű vagy típusú motorkerékpárt szeretnél vezetni. Az egyes kategóriák (például AM, A1, A2, A) különböző korhatárokat, járműtípusokat és vezetési tapasztalatokat írnak elő.
AM kategóriás jogosítvány
Az AM kategóriás jogosítvány a legkisebb teljesítményű gépjárművek, főként segédmotoros kerékpárok és mopedautók vezetésére jogosít. Ide tartoznak a legfeljebb 45 km/h végsebességű két- vagy háromkerekű járművek, amelyek motorjának hengerűrtartalma nem haladja meg az 50 cm³-t. Ezek jellemzően robogók, amelyeket városi közlekedésre szoktak használni.
Fontos tudni, hogy 16 éves kor alatt az AM kategóriával csak belföldön vezethetsz.
Az AM jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi vizsgához be kell töltened a 14. életévedet
- Továbbá elvárás az alapfokú írás-olvasási készség
Ez a kategória ideális választás lehet fiatalok számára, akik biztonságos keretek között szeretnének megismerkedni a motorozás alapjaival.
A1 kategóriás jogosítvány
Az A1 kategóriás jogosítvány lehetővé teszi, hogy legfeljebb 125 cm³ hengerűrtartalmú és maximum 11 kW teljesítményű motorkerékpárt vagy quadot vezess. Fontos feltétel, hogy a jármű teljesítmény/tömeg aránya nem haladhatja meg a 0,1 kW/kg értéket.
Az A1 jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi és járműkezelési vizsgához legalább 16 évesnek kell lenned
- Elvárás a legalább alapfokú iskolai végzettség (8 általános)
- Szükséged lesz orvosi alkalmassági véleményre
Ez a jogosítvány jó belépő lehet a nagyobb motoros kategóriák felé vezető úton, miközben már komolyabb közúti tapasztalatot biztosít.
A2 kategóriás jogosítvány
Az A2 kategóriás jogosítvány már a komolyabb motorkerékpárok vezetésére jogosít fel. Ennél a kategóriánál nincs korlátozva a motor hengerűrtartalma, azonban a jármű teljesítménye nem haladhatja meg a 35 kW-ot, és a teljesítmény/tömeg arány nem lehet több 0,2 kW/kg-nál.
Az A2 jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi és járműkezelési vizsgához legalább 18 évesnek kell lenned
- Elvárás a legalább alapfokú iskolai végzettség (8 általános)
- Szükséged lesz orvosi alkalmassági véleményre
Az A2 jogosítvány kiváló lépcsőfok a szabadság felé vezető úton, ahol már igazán élvezetes, dinamikus motorozási élmények várnak rád.

A kategóriás jogosítvány
Az A kategóriás jogosítvány a legmagasabb szintű motoros jogosítvány, amellyel bármilyen teljesítményű és hengerűrtartalmú motorkerékpárt vezethetsz korlátozás nélkül. Ezt gyakran nagymotor jogosítványnak is nevezik.
Az A kategóriás jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi és járműkezelési vizsgához szükséges, hogy betöltsd a 24. életévedet
- Ha már legalább 2 éve rendelkezel A2 kategóriás jogosítvánnyal, az A kategória megszerzése 20 éves kortól lehetséges
- Elvárás a legalább alapfokú iskolai végzettség (8 általános)
- Szükséged lesz orvosi alkalmassági véleményre
Ez a kategória azoknak való, akik szeretnének maximális szabadságot a motorválasztás terén – legyen szó túramotorról, sportmotorról vagy akár chopperről.
Autós jogosítvány kategóriák
Az autós jogosítvány kategóriák meghatározzák, hogy milyen típusú személygépkocsit, kisbuszt vagy utánfutót vezethetsz. A leggyakoribb kategória a B, de léteznek speciális kategóriák is (például B+E, C, D), amelyek nagyobb járművekhez vagy vontatáshoz szükségesek. Az egyes kategóriák különböző életkori feltételeket és előzetes vezetési gyakorlatot írhatnak elő.
B1 kategóriás jogosítvány
A B1 kategóriás jogosítvány olyan négykerekű járművek vezetésére jogosít, amelyek terheletlen tömege legfeljebb 400 kg (árufuvarozásra szánt járművek esetében legfeljebb 550 kg) és a legnagyobb hasznos teljesítménye nem haladja meg a 15 kW-ot.
B kategóriás jogosítvány
A B kategóriás jogosítvány a legelterjedtebb vezetői engedély, amely elsősorban személyautók, valamint más kisebb járművek vezetésére jogosít. Ezzel minden olyan járművet vezethetsz, amelynek megengedett legnagyobb össztömege legfeljebb 3,5 tonna, és legfeljebb 9 személy (vezetővel együtt) szállítására alkalmas. Emellett engedélyezett az ilyen járműből és egy legfeljebb 750 kg megengedett össztömegű pótkocsiból álló szerelvény vezetése is. Ha a pótkocsi meghaladja a 750 kg-ot, akkor is vezethetsz ilyen járműszerelvényt, amennyiben a teljes szerelvény megengedett össztömege nem haladja meg a 4 250 kg-ot.
Mit vezethetsz B kategóriás jogosítvánnyal?
- Személygépkocsit (autót)
- Legfeljebb 3,5 tonnás tehergépkocsit
- Személyautót utánfutóval (meghatározott feltételek mellett)
- Mezőgazdasági vontatót könnyű pótkocsival
- Kerti traktort
- Lassú járművet és azok pótkocsijait
- Állati erővel vont járművet
- Segédmotoros kerékpárt (maximum 50 cm³ hengerűrtartalommal)
A B kategóriás jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi vizsgára legkorábban 17 évesen kerülhet sor
- Elvárás a legalább alapfokú iskolai végzettség (8 általános)
- Szükséged lesz orvosi alkalmassági véleményre
A B kategória megszerzése stabil alapot ad a közúti közlekedéshez, és rengeteg lehetőséget nyit meg számodra – akár a mindennapi életben, akár a munkában.

C1 kategóriás jogosítvány
A C1 kategóriás jogosítvány olyan gépkocsik vezetésére jogosít, amelyek nem tartoznak a D1 vagy D kategóriába, de a B kategóriánál nagyobb méretűek. Ezzel a jogosítvánnyal 3 500 kg-nál nehezebb, de legfeljebb 7 500 kg megengedett össztömegű járművet vezethetsz, amely legfeljebb 8 utast szállíthat a sofőrön kívül. A C1 kategória lehetővé teszi könnyű pótkocsi (legfeljebb 750 kg össztömegű) vontatását is.
C kategóriás jogosítvány
A C kategóriás jogosítvány birtokában 3 500 kg-nál nehezebb tehergépkocsikat és haszongépjárműveket is vezethetsz. Ez a jogosítvány a megfelelő gépkocsi–pótkocsi kombinációkra is érvényes, ugyanakkor autóbuszok és trolibuszok vezetéséhez külön engedélyre van szükség. Fontos, hogy a járműben a vezetőn kívül legfeljebb 8 utas utazhat.
A C kategóriás jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi és járműkezelési vizsgához be kell töltened a 18. életévedet
- Rendelkezned kell érvényes B kategóriás jogosítvánnyal
- Elvárt a legalább alapfokú iskolai végzettség (8 általános)
- Kell egy 2. fokú orvosi alkalmassági vélemény is
A C kategóriás jogosítvány megszerzése kiváló lehetőség, ha hivatásos gépjárművezetőként szeretnél elhelyezkedni a fuvarozás, logisztika vagy áruszállítás területén.
D1 kategóriás jogosítvány
A D1 kategóriás jogosítvány lehetővé teszi olyan járművek vezetését, amelyekkel a sofőrön kívül legfeljebb 16 utas szállítható, és a jármű teljes hossza nem haladja meg a 8 métert. E kategória esetén egy könnyű pótkocsi (amely legfeljebb 750 kg megengedett össztömegű) is vontatható. Ez egy nemzetközi kategória, azonban fontos tudni, hogy Magyarországon már 18 éves kortól, míg külföldön jellemzően 21 éves kortól vezethetők ilyen járművek.
D kategóriás jogosítvány
A D kategóriás jogosítvány lehetővé teszi autóbuszok, illetve autóbuszból és könnyű pótkocsiból álló járműszerelvények vezetését. Olyan járművekre vonatkozik, amelyek a vezetőülésen kívül több mint 8 utas szállítására alkalmasak.
A D kategóriás jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi és járműkezelési vizsgához legalább 21 évesnek kell lenned vagy annál legfeljebb 6 hónappal fiatalabb légy és legyen B illetve C kategóriás jogosítványod
- Elvárt a legalább alapfokú iskolai végzettség (8 általános)
- Kell egy 2. fokú orvosi alkalmassági vélemény is
Kombinált jogosítvány kategóriák
A kombinált jogosítvány kategóriák olyan jármű szerelvényekre vonatkoznak, amelyekhez egy vontatmány is kapcsolódik, például utánfutó vagy pótkocsi. Ezek a kategóriák külön vezetési jogosultságot adnak nagyobb és összetettebb járműszerelvények vezetéséhez.
B+E kategóriás jogosítvány
Ha a B kategóriás jogosítvánnyal már nem elegendő a vontatási kapacitás, a B+E kategória kiváló választás lehet. Ez a jogosítvány lehetővé teszi olyan járműszerelvények vezetését, ahol az össztömeg meghaladja a 3 500 kg-ot.
A B+E kategóriás jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi és járműkezelési vizsgához legalább 18 évesnek kell lenned
- Rendelkezned kell legalább két éves B kategóriás jogosítvánnyal
- Elvárt a legalább alapfokú iskolai végzettség (8 általános)
- orvosi alkalmassági igazolás
Ideális azok számára, akik nagyobb utánfutót, lószállítót, lakókocsit vagy egyéb nagy méretű vontatmányokat szeretnének biztonságosan és szabályosan vontatni.

C1+E kategóriás jogosítvány
A C1E kategóriás jogosítvány lehetővé teszi olyan járműszerelvények vezetését, amelyek egy C1 kategóriába tartozó gépkocsiból és egy nehéz pótkocsiból állnak. Az ilyen járműszerelvények megengedett legnagyobb össztömege legfeljebb 12 000 kg lehet.
C+E kategóriás jogosítvány
A CE kategóriás jogosítvány lehetővé teszi olyan járműszerelvények vezetését, amelyek egy C kategóriás vontatóból (tehergépkocsi) és egy 750 kg-nál nehezebb pótkocsiból állnak.
A C+E kategóriás jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi és járműkezelési vizsgához legalább 18 évesnek kell lenned
- Rendelkezned kell legalább két éves C kategóriás jogosítvánnyal
- Elvárt a legalább alapfokú iskolai végzettség (8 általános)
- Kell egy 2. fokú orvosi alkalmassági vélemény is
A C+E kategória megszerzése elengedhetetlen, ha nehéz pótkocsival szerelt teherautókat szeretnél vezetni – legyen szó belföldi vagy nemzetközi áruszállításról.
D1+E kategóriás jogosítvány
A D1E kategóriás jogosítvány lehetővé teszi a D1 kategóriába tartozó járműből és egy nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény vezetését. Ez azt jelenti, hogy olyan kisbuszt vezethetsz, amelyhez egy 750 kg-nál nehezebb pótkocsi van kapcsolva.
D+E kategóriás jogosítvány
A DE kategóriás jogosítvány lehetővé teszi olyan járműszerelvények vezetését, amelyek egy D kategóriába tartozó autóbuszból és egy nehéz pótkocsiból állnak. Ez azt jelenti, hogy akár menetrend szerinti vagy különjárati busz után is kapcsolhatsz egy 750 kg-nál nehezebb pótkocsit. Ez a kategória nemzetközi, de fontos figyelembe venni az életkori előírásokat. Magyarországon 21 éves kortól, külföldön pedig jellemzően 24 éves kortól vezethető.
A DE kategóriás jogosítvány megszerzésének feltételei:
- A forgalmi és járműkezelési vizsgához legalább 21 évesnek kell lenned
- Rendelkezned kell legalább két éves D kategóriás jogosítvánnyal
- Elvárt a legalább alapfokú iskolai végzettség (8 általános)
- Kell egy 2. fokú orvosi alkalmassági vélemény is
A DE kategória megszerzése elengedhetetlen, ha nagyméretű személyszállító járműveket és nehéz utánfutókat szeretnél együtt vezetni – például nemzetközi személyszállítás során vagy különleges fuvarfeladatok esetén.
Nemzeti jogosítvány kategóriák
Az alábbi kategóriák csak Magyarország területén érvényes nemzeti kategóriák, külföldön történő vezetésre nem jogosítanak!
K kategóriás jogosítvány
A K kategória kerti traktorok és állati erővel vont járművek vezetésére jogosít. Egyszerű, alapvető közlekedési eszközökre vonatkozik, jellemzően vidéki használatra.

T kategóriás jogosítvány
A T kategória mezőgazdasági vontatók, lassú járművek, kerti traktorok, állati vontatású járművek, valamint segédmotoros kerékpárok és mopedautók vezetésére ad lehetőséget. Kifejezetten mezőgazdasági és vidéki közlekedéshez készült.
M kategóriás jogosítvány
Az M kategória segédmotoros kerékpárok és könnyű négykerekű járművek (pl. mopedautók) vezetését engedélyezi, legfeljebb 45 km/h végsebességgel. Emellett kerti traktor és állati vontatású jármű is vezethető vele.
TR kategóriás jogosítvány
A TR kategória trolibusz, mezőgazdasági vontató két pótkocsival, lassú járművek, segédmotoros kerékpárok, mopedautók, kerti traktorok és állati vontatású járművek vezetésére jogosít. Jellemzően speciális és közösségi közlekedési eszközökre vonatkozik.
V kategóriás jogosítvány
A V kategória kerti traktor és állati erővel vont járművek vezetésére jogosít, kizárólag belföldön. Egyszerű járművek közúti használatához elegendő.
Gyakori kérdések
1. Mit lehet vezetni B kategóriás jogosítvánnyal?
- Személygépkocsit (autót)
- Legfeljebb 3,5 tonnás tehergépkocsit
- Személyautót utánfutóval (meghatározott feltételek mellett)
- Mezőgazdasági vontatót könnyű pótkocsival
- Kerti traktort
- Lassú járművet és azok pótkocsijait
- Állati erővel vont járművet
- Segédmotoros kerékpárt (maximum 50 cm³ hengerűrtartalommal)
2. Hány éves kortól lehet B kategóriás jogosítványt szerezni?
A B kategóriás forgalmi vizsgán 17 évesnek kell lenned, de a KRESZ vizsgát és a vezetés tanulását már korábban is elkezdheted.
Egy ismerősöd épp most csinálja a jogsit?
Sokan izgulnak a forgalmi vizsga előtt, és sajnos sokan el is buknak elsőre. Pedig a megfelelő felkészülés kulcs lehet a sikerhez!
Ajánld a jogsira készülő ismerősödnek a Mr. Kresz alkalmazás forgalmi felkészítő modulját, amiben szakoktatók által narrált videókon keresztül ismerheti meg a városa buktatóit és a leggyakoribb vizsgaútvonalakat – akár otthonról, kényelmesen!
Mutasd be neki az alkalmazást az alábbi videóval, vagy küldd el neki a letöltési linket, hogy saját maga is kipróbálhassa!
